Qualifier Round 3 Heat Sheet
1
ORE8 (Heat 1/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1Björn Utermöhlen DMC4772 (E)
2 2Chun Yeng Chan DMC4141 (40+)
3 3Holger Wittek DMC4109 (40+)
4 4Mario Heine DMC2836 (40+)
5 5Sven Mißfeldt DMC2734 (40+)
6 6Frank Pudewell DMC3620 (40+)
7 7Marcus Mohaupt DMC718 (E)
8 8Stev Krause DMC1200 (X)
9 9Lukas Borbe (X)
10 10John Zuber DMC4199 (X)
11 11Leean Wisniewski DMC835 (X)
2
ORE8 (Heat 2/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1Stefan Schluppeck DMC238 (40+)
2 2Oliver Tonn DMC1347 (40+)
3 3Jonas Bauer DMC1820 (E)
4 4Jonas Rickmann DMC7244 (E)
5 5Markus Dirks DMC8598 (40+)
6 6Damiano Muscella DMC2005 (J)
7 7Dominik Schuttwolf DMC1438 (E)
8 8Frank Grieger DMC1569 (40+)
9 9Ralf Bauer DMC6310 (E)
10 10Uwe Behncke DMC3872 (40+)
11 11Marcel Schmidt DMC3497 (E)
12 12Thomas Gerber DMC9298 (40+)
3
ORE8 (Heat 3/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1Benjamin Marks DMC626 (E)
2 2Stephan Vogel DMC3808 (40+)
3 3Phillip Gabler DMC3663 (E)
4 4Yanic Grieger DMC1343 (E)
5 5Kim Winona Einert DMC2267 (E)
6 6Nico Caspari DMC2884 (E)
7 7Maik Radsch DMC6915 (E)
8 8Lennard Skornia DMC1271 (E)
9 9Laurin Czypulowski DMC1707 (X)
10 10Marc Langner DMC6809 (40+)
11 11Heino Müller DMC1178 (40+)
12 12Ilias Reise DMC820 (X)
4
ORE8 (Heat 4/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1Carsten Keller DMC8596 (E)
2 2Chris Kammann DMC8505 (E)
3 3Luca Rau DMC6015 (E)
4 4Frank Lemke DMC5482 (E)
5 5Philipp Luetgert DMC6312 (E)
6 6Tim Benson DMC3238 (E)
7 7Rene König DMC7914 (E)
8 8Rene Sagawe DMC4152 (E)
9 9Henrik Steiner DMC9817 (E)
10 10Florian Müller DMC1010 (E)
11 11Berkan Kilic DMC282 (X)
12 12Burak Kilic DMC7608 (X)
5
OR8 (Heat 1/8)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1Sven Gummelt DMC1745 (E)
2 2Jan Hellwig DMC6229 (E)
3 3Jan-Peter Saul DMC286 (40+)
4 4Moritz Bauer DMC0 (40+)
5 5Andreas Bartels DMC5314 (E)
6 6Markus Engelstätter DMC1965 (E)
7 7Karina Krzton DMC14011 (E)
8 8Claas Hergeröder DMC4700 (E)
9 9Tom Saul DMC287 (X)
10 10Sascha Banaszak DMC7408 (E)
11 11Leean Wisniewski DMC835 (X)
6
OR8 (Heat 2/8)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1Chun Yeng Chan DMC4141 (40+)
2 2Enrico Juranek DMC6870 (E)
3 3Luca Bauer DMC5421 (J)
4 4Ralf Kreuzkam DMC14343 (40+)
5 5Christof Promny DMC13367 (40+)
6 6Luis Paulo Almeida Fontes DMC3880(E)
7 7Carsten Möller DMC4508 (E)
8 8Sven Ratzlaff DMC4216 (40+)
9 9Kai Prostka DMC5102 (40+)
10 10Axel Weiss DMC1331 (40+)
11 11Stev Krause DMC1200 (X)
7
OR8 (Heat 3/8)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1Sascha Baumann DMC500 (E)
2 2Manfred Bluhm DMC5215 (40+)
3 3Frank Heydenreich DMC2868 (E)
4 4Andre Filipe Garcia Alves DMC3878 (E)
5 5Christopher Toni Beer DMC2495 (J)
6 6Martin Irmer DMC 6429 (40+)
7 7Max Heydenreich DMC2877 (E)
8 8Markus Reise DMC3644 (40+)
9 9Jens Markus DMC4231 (40+)
10 10Kerstin Bessler DMC2720 (E)
11 11Ilias Reise DMC820 (X)
8
OR8 (Heat 4/8)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1Max Petzold DMC2691 (E)
2 2Hakan Kocer DMC6542 (40+)
3 3Jonas Bauer DMC1820 (E)
4 4Jonas Rickmann DMC7244 (E)
5 5Andreas Götting DMC4800 (40+)
6 6Detlef Henning DMC1799 (40+)
7 7Fabian Hollmeyer DMC263 (E)
8 8Björn Utermöhlen DMC4772 (E)
9 9Hans-Peter Bock (2384) (40+)
10 10Melina Ratzlaff DMC2496 (J)
11 11John Zuber DMC4199 (X)
9
OR8 (Heat 5/8)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1Tim Benson DMC3238 (E)
2 2Maik Radsch DMC6915 (E)
3 3Ralph Sittler DMC5593 (E)
4 4Swen Braciak DMC5827 (E)
5 5Yanic Grieger DMC1343 (E)
6 6Steven Sattler DMC3462 (E)
7 7Hans Jörg Stadler DMC7252 (40+)
8 8Kim Winona Einert DMC2267 (E)
9 9Alexander Graf DMC2373 (E)
10 10Oliver Tonn DMC1347 (40+)
11 11Michael Steiner DMC1109 (40+)
12 12David Rogge DMC5764 (E)
10
OR8 (Heat 6/8)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1Benjamin Marks DMC626 (E)
2 2Nico Caspari DMC2884 (E)
3 3Phillip Gabler DMC3663 (E)
4 4Dario Krüger DMC3137 (E)
5 5Johannes Klett DMC2256 (J)
6 6Max Hamun Ahmadi Zenouz DMC4610 (E)
7 7Max Kempchen DMC 6451 (E)
8 8Julian Heitjan DMC2693 (E)
9 9Christian Bessler DMC2524 (E)
10 10Frank Pudewell DMC3620 (40+)
11 11Dirk Kellermann DMC5557 (E)
12 12Laurin Czypulowski DMC1707 (X)
11
OR8 (Heat 7/8)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1Justus Giese DMC1684 (J)
2 2Jan Sievert DMC2751 (E)
3 3Damiano Muscella DMC2005 (J)
4 4Markus Dirks DMC8598 (40+)
5 5Philipp Luetgert DMC6312 (E)
6 6Aaron Rönick DMC2462 (J)
7 7Luca Rau DMC6015 (E)
8 8Rene König DMC7914 (E)
9 9Frank Lemke DMC5482 (E)
10 10Stefan Reimers DMC3140 (40+)
11 11Berkan Kilic DMC282 (X)
12 12Tom Sommer DMC2683 (X)
12
OR8 (Heat 8/8)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1Marcel Krüger DMC6923 (E)
2 2Carsten Keller DMC8596 (E)
3 3Timo Engelstätter DMC3552 (E)
4 4Philipp Guschl DMC7237 (E)
5 5Maik Wiesweg DMC2913 (E)
6 6Sebastian Winterstein DMC9777 (E)
7 7Chris Kammann DMC8505 (E)
8 8Marcel Paul DMC2954 (E)
9 9Aaron Münster DMC6730 (J)
10 10Henrik Steiner DMC9817 (E)
11 11Florian Müller DMC1010 (E)
12 12Burak Kilic DMC7608 (X)
Event Stats & Details
Race Track BIG Hamburg e.V. (OV-Nr.118) Sportkreis Nord
Registrations Entries: 133
Drivers: 104
Total Race Laps 11,084
Total Race Time 118 hours, 45 minutes, 4 seconds
close X